Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2001-12-14 09:35:00 - Martin LEPIŠ - Novinky
Počítačové vírusy a červy pod drobnohľadom...

Časy, keď existovala len malá skupina počítačových vírusov rozdelených do niekoľkých elementárnych tried podľa toho, aké objekty v rámci systémov napádala je už nenávratne preč. Namiesto nej je tu tzv. boom Internetu, ktorý od svojho prvopočiatku predstavoval pre tvorcov počítačových vírusov nové – nevídané možnosti a pre AV-spoločnosti i používateľ n-násobne väčšie problémy súvisiace s dosiahnutím komplexnej a dostatočne účinnej AV-ochrany. Neustála inovácia, aktualizácie AV-systémov a plátanie bezpečnostných dier rôznych masovo používaných aplikácií sa pre nás všetkých stáva čoraz väčšou samozrejmosťou... . Veď len málokto, z nás má záujem stať sa nevinnou obeťou moderných vírusov, trójskych koňov či nebodaj samoaktivujúcich sa červov.

Delenie deštruktívnych kódov...
Ako už bolo naznačené v úvode, doba sa postupne zmenila a spolu s ňou bol do procesu zmien vtiahnutý aj samotný človek – v našom ohľade používateľ. Získal nové možnosti v oblasti výkonu, OS, komunikácie a zároveň s nimi sa nechcene začal vo veľkej miere vystavovať negatívnym vplyvom zo strany všadeprítomných deštruktívnych kódov – vírusov, červov, ... . Proces vývoja sa žiaľ nezastavil ani na strane spomínaných deštruktívnych kódov. Ich početná množina sa neustále rozrastá a takmer každý nový exemplár prináša so sebou určité nóvum, ktoré vzbudzuje záujem nielen na strane AV-spoločností a odborníkov, ale aj používateľov. Keďže reálne možnosti a prostriedky ešte nie sú tak ďaleko, aby poskytli všetkým efektívne a dlhodobé AV-riešenie, neostáva nič iné, než sa aspoň z času na čas individuálne zaujímať o aktuálne problémy v tejto oblasti a minimalizovať tak priame riziká vyplývajúce z možných vírusových útokov.
Ak ale hovoríme o individuálnom záujme o novinky i informácie najmä v oblasti počítačových vírusov je pre každého nesmierne dôležité byť v obraze a mať jasno v pojmoch, s ktorými sa môže stretnúť. Prax však ukazuje, že existuje medzi používateľmi rôznych vekových kategórií veľké percento tých, ktorí sú často v kontakte s deštruktívnymi kódmi a len zriedkavo vedia s čím majú dočinenia. Väčšina z nich pri otázke, s akýmže to deštruktívnym kódom mali dočinenie odpovedá dosť jednotvárne – s vírusom. Pritom si možno ani neuvedomujú, že nie je všetko vírus (... ako pojem), čo sa tvári deštruktívne. Práve preto dávame všetkým záujemcom do pozornosti v celku dobrý článok s názvom: "Čo je červ, vir ... " publikovaný na serveri Živě.cz (... autor: Marek Němec), ktorý pojednáva o pojmovom delení i vysvetľovaní jednotlivých deštruktívnych kódov. Všeobecne sú v článku bližšie vysvetlené nasledujúce deštruktívne kódy: trójske kone, vírusy, makrovírusy a samozrejme červy. Kvalitatívne sa tomuto článku dá vytknúť nejedna maličkosť, ale pre získanie aspoň elementárneho prehľadu určite splní svoje poslanie. :-)


Samoaktivujúce sa počítačové červy...
Za posledné týždne sa dostali do centra pozornosti v oblasti AV-bezpečnosti nové, masovo sa šíriace a intenzívne útočiace počítačové červy, ako napr.: Win32/Aliz, Win32/Klez, Win32/ElKern, Win32/Nimda či Win32/BadTrans.B. Tieto exempláre sú však niečím zvláštne – a to tým, že sú schopné aktivovať svoje telo plne automaticky bez vedomia i zásahu používateľa už pri samotnom prehliadaní infikovanej elektronickej správy. No jav, ktorý asi nikoho nepoteší, skôr zaskočí a núti sa pýtať ako je vôbec možné, aby sa niečo také mohlo stať? Nuž, za všetkým sa skrývajú bezpečnostné chyby objavujúce sa v aplikáciách MS Internet Explorer a MS Outlook/Express pochádzajúcich od softvérového gigantu Microsoft.
Druhý článok, ktorý sa objavil na českom Internete – konkrétne na informačnom serveri 1.PC Revue.cz – jednoznačne stojí za povšimnutie i prečítanie. V stručnosti pojednáva práve o najnovšej skupine počítačových červov schopných samoaktivácie i bezpečnostných chybách vo vyššie menovaných aplikáciách, ktoré červom dávajú skutočne bohaté a pre používateľov nebezpečné možnosti zásahu do počítačových systémov i celých sietí. Ak teda máte čas a záujem, tak si určite nenechajte ujsť článok s názvom: "Samostatně se aktivující viry".Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.