Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2001-12-19 12:45:00 - Martin LEPIŠ - Novinky
Magic Lantern - od rozprávok k realite...

Koncom minulého mesiaca sme Vám priniesli prvé informácie týkajúce sa vyvíjaného trójskeho koňa nazvaného Magic Lantern, na pôde americkej FBI. Na počiatku si každý myslel, že sa jedná len o akúsi futuristickú rozprávku, ktorou má americká tajná služba záujem upozorniť na seba i svoje "nekonečné" možnosti. Čas pomaly plynul a dnes sa začína ukazovať, že z rozprávky sa stala krutá realita, pred ktorou stoja bezradne nielen AV-spoločnosti, ale aj používatelia Internetu. FBI totiž požaduje ústupok v tom smere, že aplikačný kód trójskeho koňa Magic Lantern by nemali byť schopné identifikovať a upozorniť naň žiadne bezpečnostné ani AV-systémy... .

Každý človek so súdnym prístupom k tomuto problému uzná, že urobiť takýto ústupok by bolo reálne len vtedy, ak by americká FBI mala celosvetový dosah bližšie špecifikovaný určitou právnou normou. Skutočnosť je však taká, že FBI má svoje hlavné pôsobisko na území U.S.A.. V iných krajinách sveta existujú podobne tajne služby, ktoré by asi veľmi neradi po čase zistili, že aj ich informačné toky sú sledované americkou konkurenciou. Z pohľadu používateľov sa táto požiadavka taktiež nejaví príliš ružovo. Nikto nemá záujem infikovať svoj počítač či už dobrovoľne alebo nevedome trójskym koňom, ktorý je schopný okrem získavania hesiel, osobných údajov, zoznamu stlačených klávesov, používaných aplikácií, ... dekódovať aj tzv. passphrase integrované v rámci PGP systémov používaných pri vysoko dôvernej osobnej alebo obchodnej komunikácii.

Aktuálny pohľad AV-spoločností nielen v U.S.A., ale aj v iných krajinách je na túto problematiku dosť rozdielny a vychádza z toho, v akom vzťahu sú jednotlivé spoločnosti k FBI. Americká AV-spoločnosť Symantec už dala jasne najavo, že jej AV-systémy nebudú Magic Lantern identifikovať ako škodlivý kód. Naopak iné AV-spoločnosti sa zase nechali počuť, že nakoľko sa ich AV-systémy používajú v celosvetovom meradle budú schopné vyššie spomínaný trójsky kôň identifikovať ako každý iný podobný škodlivý aplikačný kód.

Veď skúste sa sami zamyslieť nad tým, čo by sa stalo s AV-priemyslom a AV-systémami v okamihu, keby každá tajná služba na svete vyvinula podobný trójsky kôň a žiadala o jeho vypustenie z databáz vírusových reťazcov. Jediným, no len ťažko akceptovateľným argumentom zo strany FBI k tejto záležitosti je možnosť rozvinúť širokú sieť digitálnych agentov, ktorý by mohli v správnych rukách bojovať proti mafii, finančným podvodom, drogovým gangom, ako aj teroristom. Otázka však znie, za akú cenu a kto ju bude musieť zaplatiť... . Mimochodom, nikto z povolaných sa ešte nevyjadril k tomu, čo by sa mohlo stať ak sa takýto či podobný nástroj dostane do rúk protivníkov. :-(Súvisiace články:
2001-11-29 10:35:00  Trójsky kôň alias tajný agent v službách FBI... - Novinky


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.