Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
16.01.2002 - Martin LEPIŠ - AV programy
Kaspersky Anti-Virus 4.0  (Prague)

Inovácie na poli AV-systémov sú v poslednom čase na takmer "dennom" poriadku. Niektoré sú len malými kozmetickými úpravami, iné rozširujú možnosti, zlepšujú skenovacie jadrá apod.. V prípade ruského AV-systému Kaspersky Anti-Virus je situácia podobná. Len pred pár dňami sa dostala do obehu plne funkčná, v poradí už štvrtá (... beta) edícia - vývojovo označovaná ako Prague. Okrem inovácie grafického prostredia a rozšírenia doterajších možností sa tvorcovia tohto AV-systému postarali aj o jeho optimalizáciu pre všetky existujúce verzie OS MS Windows. Už dnes sú k dispozícii tri rôzne verzie Kaspersky Anti-Virus 4.0 pre všetkých... .

Pred viac ako rokom sa na pôde AV-spoločnosti Kaspersky Labs. uskutočnila rozsiahla transformácia, ktorej výsledkom sa v priebehu krátkeho času stala zmena politiky v oblasti predaja i vývoja, nové logo spoločnosti a nemalé vývojárske inovácie vykonané v rámci AV-systému AntiViral Toolkit Pro (... už pár mesiacov pred tým premenovaného na Kaspersky Anti-Virus). Približne v tom istom čase sa na Internete objavili i prvé neoficiálne informácie o vývoji novej - štvrtej verzie (tzv. Prague) tohto špičkového AV-systému, ktorého hlavnými prvkami mali byť jednoduchosť, dokonalosť, maximálna ochrana a plná integrácia v rámci OS, Internetu a jeho služieb.
Namiesto verzie 4.0 na trhu počas celého minulého roka dominoval Kaspersky Anti-Virus 3.5, ktorý so sebou priniesol integrovanie nových prvkov a algoritmov pre identifikáciu nových – neznámych vírusov, prepracovanie grafického i ovládacieho prostredia, uspôsobenie celého systému pre centralizovanú správu (t.j. inštaláciu, konfiguráciu, aktualizáciu, ovládanie, ...) prostredníctvom Internetu v malých, ale aj veľkých organizáciách a prepracovanie aplikačného kódu do stavu, ktorý plne vyhovoval tak klasickým systémom MS Windows 9x/NT/ME, ako i systémom MS Windows 2000 Professional/Server. Novinkami sa stali tiež moduly: KAV Inspector, KAV Script Checker, KAV Mail Monitor a KAV Rescue Disk.

Odvtedy uplynul ďalší rok a AV-spoločnosť Kaspersky Labs. sprístupnila širokej používateľskej verejnosti už dlho očakávanú verziu AV-systému Kaspersky Anti-Virus 4.0. Tá síce neprináša až také razantné zmeny, ako tomu bolo v prípade verzie 3.5, no jednoznačne posúva hranice možností v oblasti AV-ochrany o niekoľko stupienkov vyššie. Samozrejmosťou i naďalej zostáva príjemné, plne grafické pracovné prostredie určené tak pre bežných, ako i pokročilých používateľov, široké a do detailov modifikovateľné nastavenia všetkých dostupných modulov, výrazné vylepšenie rezidentného monitora, plná integrácia AV-systému prostredníctvom kontrolného centra obsahujúceho modul plnohodnotnej karantény, sieťovej aktualizácie, administrácie apod.. Menšími inováciami prešli i moduly: KAV Scanner, KAV Monitor, KAV Mail Monitor, KAV Script Checker, KAV Rescue Disk, KAV Z.E.S. Linux a KAV Control Center. Za pozitívum tiež možno považovať vylepšenie vzájomnej kompatibility AV-systému a najnovších verzií OS od spoločnosti Microsoft.
V prípade skenovacieho výkonu AV-systému, možností jeho aktualizácie prostredníctvom Internetu sa nič výraznejšie nezmenilo. Azda len počiatočný proces AV-kontroly, ktorý sa teraz vždy začína na úrovni operačnej pamäte, aktívnych systémových súborov, komponentov a až následne potom prechádza k vyhľadávaniu vírusov a iných škodlivých kódov v rámci používateľom vybraných objektov - diskov, adresárov, súborov, ... . Celkové zaťaženie systému pri procese rezidentnej i klasickej AV-kontroly sa tiež o niečo znížilo.

Aktuálne sú pre všetkých používateľov dostupné tri edície Kaspersky Anti-Virus 4.0, líšiace sa od seba počtom integrovaných bezpečnostných modulov:

- Kaspersky Anti-Virus Lite
- Kaspersky Anti-Virus Personal
- Kaspersky Anti-Virus Personal Pro

Programátorská elita AV-spoločnosti Kaspersky Labs. sa ani tentoraz nemá za čo hanbiť, práve naopak... . Nuž a pre tých používateľov, ktorí by mali záujme odskúšať si novú verziu AV-systému Kaspersky Anti-Virus na svojich vlastných počítačoch sú k dispozícii časovo obmedzené TRIAL edície Kaspersky Anti-Virus Lite (9,0 MB) a Kaspersky Anti-Virus Personal Pro (13,2 MB) priamo na našom FTP serveri - t.j. sekcie Download / TRIAL verzie AV.Súvisiace články:
07.05.2004  Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 - AV programy
11.07.2003  Kaspersky Anti-Virus Personal / Personal Pro 4.5 - AV programy
14.03.2003  Kaspersky Anti-Virus Lite 4.5 - AV programy
28.12.2002  Kaspersky Anti-Virus 4.0.9.0 - AV programy


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.