Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2001-07-08 21:00:00 - Martin LEPIŠ - Poplašné správy
Deštrukčný kód ukrytý v MP3 súboroch...?!

Donedávna jedna z najpoužívanejších a zároveň najkontroverznejších on-line služieb - Napster - poskytujúcich prostredníctvom Internetu prístup k státisícom hudobných nahrávok prežíva v poslednom čase veľmi ťažké obdobie svojho života. Hudobné vydavateľstvá tejto službe dávajú za vinu svoje zlé finančné výsledky, časť hudobníkov hovorí o poškodzovaní autorských práv, iní zase o perfektnej popularite zaplavujúcej celý svet. Koncom minulého mesiaca sa medzi používateľskou obcou Napsteru rozšírila poplašná správa (tzv. HOAX), ktorá upozorňovala na výskyt nebezpečného deštrukčného kódu vo vybraných MP3 nahrávkach.

Konkrétne sa jednalo o klasickú emailovú správu rozposielanú v masovom meradle. Tá mala za úlohu vyvolať medzi používateľmi tejto služby určitú hystériu, paniku a odradiť ich od jej každodenného používania. Obsah správy pojednával o novom deštrukčnom kóde integrovanom do vybraných MP3 nahrávok najpopulárnejších hudobných interpretov. Podľa slov tvorcu samotnej poplašnej správy bol kód vytvorený ako multiplatformový a plne nezávislý od používaného OS. K jeho aktivácii malo dôjsť počas prehrávania špeciálnych - deštrukčným kódom infikovaných - MP3 nahrávok dňa 4.7.2001 (t.j. presne na Deň nezávislosti, U.S.A.). Hlavnou úlohou deštrukčného kódu bolo prehľadávanie všetkých dostupných pevných, zdieľaných i sieťových diskov a automatické odstraňovanie ilegálnych MP3 súborov. O ďalšej forme poškodenia softvérových produktov táto správa neuvádzala nič viac. Určite zaujímavou je aj informácia, podľa ktorej tvorca správy uvádzal, že idea naprogramovania takéhoto deštrukčného kódu sa zrodila v hlavách niekoľkých hudobníkov a zároveň i programátorov už takmer pred rokom.

Ako sa však neskôr ukázalo a potvrdilo aj v odborných kruhoch, nič čo bolo obsiahnuté v uvedenej poplašnej správe nebola pravda. Jej tvorca výrazne pochybil v tom, že sa snažil presvedčiť používateľov o možnosti koexistencie hudobných údajov a spustiteľného kódu v rámci jedného MP3 súboru. Ba čo ešte horšie, tvrdil, že k aktivácii dochádza pri prehrávaní inkriminovaných MP3 súborov, ktoré ako je väčšine používateľov známe nie sú interpretovateľnými, ale len dátovými súbormi. Ako je teda vidieť na reálnom príklade priamo z praxe, existujú na svete i takí ľudia, ktorých by určite nesmierne potešila správa o úplnom pozastavení služby Napster. Zatiaľ sa im to nepodarilo, i keď snaha určite bola a podľa všetkého ešte aj bude... .Súvisiace články:
2003-03-03 10:45:00  Poplašné správy sa nemusia šíriť len emailovými správami... - Poplašné správy


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.