Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2002-06-21 10:55:00 - Martin LEPIŠ - Novinky
Autor vírusu Win32/Perrun prehovoril...?!

Túžba po sláve bola podľa všetkého hlavnou hnacou silou pre mladého 21-ročného Filipínca - Paula Glenersona B. Amuraoa, ktorá ho nútila venovať nejaký ten čas zo svojho vysokoškolského štúdia tvorbe prvého počítačového vírusu na svete, schopného integrovať svoj vírusový kód do grafických súborov formátu JPEG, spolu s možnosťou jeho aktivácie za presne stanovených podmienok a to výlučne iba na infikovaných počítačoch. Ak náhodou hádate o čom je reč a spomenuli ste si na vírusovú novinku posledných dní, ktorou bol počítačový vírus Win32/Perrun hádali ste úplne správne... .

Je to do istej miery irónia osudu, keď uvážime, že približne pred dvoma rokmi sa taktiež jednému mladému Filipíncovi - Onelovi de Guzmanovi - podarilo vytvoriť a vypustiť do sveta skript vírus VBS/LoveLetter, ktorý spôsobil v priebehu pár hodín celosvetovú vírusovú epidémiu nevídaných rozmerov. Vtedy sa jednalo o primitívny, no veľmi šikovne navrhnutý vírusový kód využívajúci slabiny používateľov, AV-systémov a hlavne nedostatky OS MS Windows.
Čas sa od vyššie spomínanej udalosti posunul o dva roky dopredu a namiesto Guzmana a jeho skript vírusu VBS/LoveLetter tu dnes máme Paula Amuraoa a jeho vírus Win32/Perrun. Okrem hlavných aktérov a vírusov sa do istej miery s časom zmenila aj situácia pri hľadaní pôvodného autora škodlivého kódu. Guzman sa snažil všemožne skrývať a utekal pred zákonom, zatiaľ čo Amurao sám a podľa všetkého s dávkou riadnej hrdosti na svoje dielko poskytol stručný rozhovor pre médiá, v rámci ktorého sa verejne priznal k autorstvu vírusu Win32/Perrun. Počas rozhovoru pre INQ7.Net uviedol, že svoj vírus naprogramoval v programovacom jazyku Microsoft Visual Basic 6.0 (... zverejnil aj niekoľko bližších detailov), pričom jeho snahou nebolo rozšíriť ho medzi používateľmi Internetu (... svedčí o tom aj fakt, že vírus nedisponuje žiadnou rutinou pre rozposielanie svojho tela prostredníctvom emailových správ, ako je tomu iných vírusov), ale skôr poukázať na ďalšiu "zabudnutú bombu čakajúcu niekde v rohu na svoje odpálenie". Ako ďalej uviedol prvou vecou, ktorú po odskúšaní funkčnosti vírusového kódu vykonal bolo rozposlanie jeho vzoriek do vybraných AV-spoločnosti na preskúmanie... . Dokonca sa netajil ani tým, že očakával viac uznanie, než opovrhnutie, ktoré sa mu dostalo po zverejnení informácií o víruse Win32/Perrun na web stránkach AV-spoločností a niektorých médií.

No, ako je vidieť Filipíncom sa podľa všetkého písanie vírusov dosť zapáčilo a tak počas dlhých dní či večerov okrem zábavy a štúdia myslia aj na prácu - v podobe písania síce primitívnych, no vždy pozornosť vzbudzujúcich vírusových kódov. Mimochodom, keďže vírus Win32/Perrun nespôsobil do dnešného dňa (... a asi už ani nespôsobí) žiadne škody nebude sa musieť jeho autor zodpovedať pred zákonom a bude si môcť v pokoji užiť svojich pár minút slávy. :-)

Vytlačiť článok... Zdroj: Sophos.com


Súvisiace články:
2004-12-01 09:45:00  Česká polícia sa začína zaujímať o tamojších tvorcov škodlivých kódov... - Novinky
2004-05-10 09:45:00  Nemecká polícia podnikla úspešný záťah na tvorcov vírusov... - Novinky
2003-12-01 12:15:00  Polícia zadržala osobu podozrivú z vytvorenia internetového červa... - Novinky
2003-09-05 10:15:00  Rumunská polícia zadržala autora internetového červa Win32/Blaster.F... - Novinky
2003-09-01 09:45:00  Americká FBI zadržala autora jedného z variantov červa Win32/Blaster... - Novinky
2002-11-11 13:15:00  Autor vírusu VBS/VBSWG.J alias Kournikova prehral odvolanie... - Novinky
2002-09-30 07:15:00  Autor červa Linux/Slapper v rukách polície... - Novinky
2002-05-10 11:25:00  Autora makrovírusu Melissa odsúdili... - Novinky
2001-12-17 10:30:00  Autorský tím červa Win32/Goner v rukách polície... - Novinky


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.