Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2002-11-11 13:15:00 - Martin LEPIŠ - Novinky
Autor vírusu VBS/VBSWG.J alias Kournikova prehral odvolanie...

Určite si ešte všetci dobre pamätáte na február 2001, kedy sa na scéne škodlivých kódov objavil skript vírus VBS/VBSWG.J, neskôr mediálne známy tiež ako vírus nesúci pomenovanie po mladej a atraktívnej ruskej tenistke Anne Kournikovovej. V prvých hodinách, resp. dňoch sa tento vírus rozšíril takmer po celom svete a to najmä vďaka tomu, že jeho autor sa rozhodol státisíce ľudí nalákať na zaujímavý obrázok už spomínanej tenistky, ktorý namiesto jej podobizne neobsahoval nič iné než skript kód tvoriaci telo samotného vírusu. Približne rok a trištvrte po tejto udalosti zamietol holandský súd autorovi tohto vírusu odvolanie proti pôvodnému rozsudku a udelil mu na náš vkus dosť mierny trest... .

Generátorom skript vírusov vytvorený VBS/VBSWG.J, či inak povedané skript vírus Kournikova nedokáže vykonávať nič iné, než rozposielať kópie svojho tela vo forme emailovej správy s priloženým súborom AnnaKournikova.JPG.VBS na emailové adresy, ktoré nájde v Address Booku aplikácie MS Outlook Express a 26. januára sa snaží aktivovať internetovský prehliadač s odkazom smerujúcim na web sajt jedného z holandských počítačových obchodov. Ako jeden z mála škodlivých kódov neobsahuje vo svojom tele žiadnu deštruktívnu rutinu. I napriek tomu však dokázal vo veľmi krátkom čase za použitia všade prítomného sociálneho inžinierstva (... založeného na snahe ľudí pozrieť sa ladné krivky krásnej tenistky) infikovať státisíce počítačových staníc na celom svete a spôsobiť na určitý čas aj nemalý rozruch na mediálnej scéne.
Dnes na rozdiel od obdobia spred roka a trištvrte vieme okrem vyššie uvedených faktov aj to, že autorovi tohto vírusu, ktorým je 21-ročný Jan de Wit bolo holandským súdom zamietnuté jeho odvolanie proti rozsudku, ktorý sa týkal vytvorenia a následnej distribúcie škodlivého kódu prostredníctvom počítačovej siete Internet. Podľa dostupných informácií sa žiaľ žalobe podarilo jednoznačne dokázať iba 55 prípadov infekcie týmto vírusom, pričom odhadovaná škoda bola vyčíslená na 167 000 USD. Poľahčujúcou okolnosťou pre autora vírusu, ktorá mala značný vplyv na záverečný verdikt súdu bola aj tá skutočnosť, že sa priznal k vytvoreniu vírusu sám a to dva dni po jeho identifikácii AV-spoločnosťami. Zároveň tiež pred súdom prezentoval ľútosť nad tým, že v danom čase bez uváženia dôsledkov zaslal svoj výtvor do jednej z diskusných skupín na Internete a odštartoval tak "nekonečný životný cyklus" vírusu VBS/VBSWG.J, ktorý v minimálnej miere pretrváva až dodnes (... vid. aktuálna verzia zoznamu PC Viruse In the Wild). Napriek všetkým argumentom dosť aktívnej obžaloby súd udelil autorovi tohto vírusu dosť mierny trest, a to vo výške 150 hodín verejnoprospešných prác.

Ako je vidieť aj na tomto praktickom príklade, zákony umožňujúce potrestanie tvorcov škodlivých kódov sú toho času v takmer všetkých krajinách dosť mierne a benevolentné. Nehovoriac o tom, že stále najväčším problémom v takýchto prípadoch zostáva nájdenie a následné usvedčenie vinníka. :-(Súvisiace články:
2004-12-01 09:45:00  Česká polícia sa začína zaujímať o tamojších tvorcov škodlivých kódov... - Novinky
2004-05-10 09:45:00  Nemecká polícia podnikla úspešný záťah na tvorcov vírusov... - Novinky
2003-12-01 12:15:00  Polícia zadržala osobu podozrivú z vytvorenia internetového červa... - Novinky
2003-09-05 10:15:00  Rumunská polícia zadržala autora internetového červa Win32/Blaster.F... - Novinky
2003-09-01 09:45:00  Americká FBI zadržala autora jedného z variantov červa Win32/Blaster... - Novinky
2002-09-30 07:15:00  Autor červa Linux/Slapper v rukách polície... - Novinky
2002-06-21 10:55:00  Autor vírusu Win32/Perrun prehovoril...?! - Novinky
2002-05-10 11:25:00  Autora makrovírusu Melissa odsúdili... - Novinky
2001-12-17 10:30:00  Autorský tím červa Win32/Goner v rukách polície... - Novinky


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.