Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2003-07-11 10:30:00 - Martin LEPIŠ - AV programy
Kaspersky Anti-Virus Personal / Personal Pro 4.5  (... inovované verzie)

Ruskú AV-spoločnosť Kaspersky Labs. určite netreba nikomu predstavovať. Stačí snáď, keď spomenieme, že z jej programátorskej dielne pochádza jeden z najkomplexnejších AV-systémov, nazvaný Kaspersky Anti-Virus. Jeho štvrtá, výrazne prepracovaná a rozšírená verzia bola na trh uvedená začiatkom minulého roka a to postupne vo viacerých edíciách, určených ako pre OS MS Windows, tak aj OS Linux a Unix. Keďže za uplynulý rok a pol bolo v rámci tohto produktu odhalených niekoľko väčších i menších nedostatkov a chybičiek (... ktoré pôvodne odstraňovali tzv. Maintenance Packy) rozhodli sa pred časom jeho tvorcovia vydať verziu novú, resp. opravenú, ktorá nesie označenie Kaspersky Anti-Virus 4.5.0.x.

V úvode sme spomenuli, že Kaspersky Anti-Virus predstavuje jeden z najkomplexnejších AV-systémov, aký dnes možno nájsť na trhu s takto zameranými softvérovými aplikáciami. V závislosti od jeho edície je upravený tak, aby poskytoval maximálny stupeň AV-ochrany pre škodlivými i nežiadúcimi kódmi a minimalizoval svoje nároky na používateľa i systém samotný. V základnej zostave obsahuje AV-systém Kaspersky Anti-Virus (... verzia 4.5.0.x) v edíciách Personal a Personal Pro určených pre OS MS Widnows 9x-XP nasledujúce moduly:

KAV Control Center
... centralizovaná správa a ochrana všetkých modulov AV-systému, vrátane integrovanej karantény;
KAV Scanner
... klasický skener – vyhľadáva škodlivé kódy v pamäti, na disketách i na pevných a sieťových diskoch;
KAV Monitor
... rezidentný monitor – monitoruje všetky operácie používateľa i systému nad množinou kontrolovaných dát;
KAV Mail Checker
... emailový skener – vyhľadáva škodlivé a podozrivé kódy v emailových správa a ich prílohách;
KAV Updater
... vykonáva inkrementálnu aktualizáciu databázy vírusových reťazcov i jednotlivých častí AV-systému;
KAV Reporter
... umožňuje prehľadné prezeranie a triedenie protokolov vygenerovaných počas činnosti jednotlivých modulov;
KAV Rescue Disk
... generuje sadu záchranných diskiet s minimálnou verziou OS Linux, ktoré možno použiť v prípade, že počítač bol infikovaný bootovacím alebo rezidentným škodlivým kódom – pracovať dokáže s takmer všetkými existujúcimi súborovými systémami, vrátane NTFS.

Okrem uvedených – základných modulov, ktoré sa častokrát nachádzajú aj vo výbavách mnohých iných konkurenčných AV-systémoch obsahuje Kaspersky Anti-Virus aj viaceré samostatné moduly určené napríklad pre vyhľadávanie škodlivých a podozrivých kódov v dokumentoch vytváraných aplikáciami kancelárskeho balíka MS Office 9x-XP, v skript súboroch spúšťaných priamo na danom počítači i prijímaných z Internetu, ... . Jeho najkomplexnejšia edícia pre OS MS Windows (... označená ako Personal Pro) navyše obsahuje výkonný modul pre kontrolu integrity dát uložených na pevných diskoch. Ten dokáže pri priebežných kontrolách veľmi rýchlo a jednoznačne nájsť a upozorniť na podozrivé zmeny vykonané v dôležitých systémových i používateľom vytváraných súboroch. Umožňuje tiež identifikovať neautorizované zmeny vykonané vo vybraných kľúčoch v rámci systémových registrov, ktoré majú neraz na svedomí nové do systému sa integrujúce počítačové červy a trójske kone.

Nová verzia AV-systému Kaspersky Anti-Virus 4.5.0.x pre OS MS Windows 9x-XP obsahuje v rámci svojho kódu eliminované všetky nežiaduce chyby a nedostatky vyskytujúce sa v jej predchádzajúcej verzii (... ich zoznam nájdete zosumarizovaný v tomto dokumente). Aktuálne je vo finálnej podobe 4.5-ková verzia dostupná v nasledujúcich edíciách: Kaspersky Anti-Virus Lite, Kaspersky Anti-Virus Personal a Kaspersky Anti-Virus Personal Pro. Podľa dostupných informácií by sa v krátkom čase mali na jednotlivých serveroch AV-spoločnosti Kaspersky Labs. objaviť v novej verzii aj edície: Kaspersky Anti-Virus pre NT Server, Kaspersky Anti-Virus pre Workstation, Kaspersky Anti-Virus Network Center, Kaspersky Anti-Virus pre Linux i Kaspersky Anti-Virus pre Unix. Tie sú zatiaľ len v štádiu beta úprav a priebežného testovania.

Na záver odporúčame všetkým používateľom tohto v skutku špičkového a všestranne orientovaného AV-systému, aby vykonali jeho priebežnú inováciu za novšiu verziu, ktorú si môžu stiahnuť priamo z FTP serverov AV-spoločnosti Kaspersky Labs. alebo vo vybraných edíciách aj z našich web stránok, t.j. zo sekcie Download / TRIAL verzie AV. Je predsa viac ako vhodné mať vo svojom počítači nainštalovaný kvalitný, no najmä bezchybne fungujúci AV-systém, ktorý ochráni všetky dôležité dáta pred existujúcimi i novými škodlivými, podozrivými i nežiadúcimi kódmi.Súvisiace články:
2004-05-07 08:45:00  Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 - AV programy
2003-03-14 10:45:00  Kaspersky Anti-Virus Lite 4.5 - AV programy
2002-12-28 11:15:00  Kaspersky Anti-Virus 4.0.9.0 - AV programy
2002-01-16 08:30:00  Kaspersky Anti-Virus 4.0 - AV programy


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.