Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2003-08-01 11:45:00 - Martin LEPIŠ - Virus Bulletin
Virus Bulletin 100 % ... 8/2003  (Novell NetWare)

Hoci je dnes len prvý deň nového mesiaca, spolu sním tu už máme aj najnovšie výsledky komparatívneho testu AV-systémov, ktorý vykonala redakcia britského periodika Virus Bulletin. Za cieľovú skupinu v augustovom teste bolo vybraných spolu 11 AV-systémov od rôznych AV-spoločností, určených pre AV-ochranu serverov s OS Novell NetWare (... verzia 6.0, s integrovaným Service Packom 3). Na rozdiel od minuloročného testu Virus Bulletin určeného pre identickú platformu bolo tentoraz testovaných i hodnotených o niečo viac AV-systémov – no čo je najdôležitejšie, ocenenie získali takmer všetky z nich, samozrejme až na dvoch "smoliarov". Aktuálna situácia v tomto smere teda jasne dokumentuje postupný nárast kvality v oblasti vývoja AV-systémov pre rôzne platformy, rovnako ako aj intenzívnejšiu snahu AV-spoločností dopĺňať databázy svojich produktov o nové vzorky dlhodobo i aktuálne sa šíriacich škodlivých kódov.

Testovanie všetkých zúčastnených AV-systémov prebiehalo podľa striktne stanovených pravidiel, ako na úrovni klasického (tzv. on-demand), tak aj rezidentného (tzv. on-access) skenera. V oboch prípadoch bol pri hodnotení kladený dôraz hlavne na ich schopnosti v oblasti správnej identifikácie jednotlivých makrovírusov, klasických, polymorfných i v zozname PC Viruses In the Wild evidovaných počítačových vírusov, červov a trójskych koňov, zahrnutých do základnej testovacej množiny. Okrem správnej identifikácie sa tiež požadovalo, aby pri kontrole rozširujúcej množiny čistých – neinfikovaných súborov AV-systémy nespôsobovali vznik falošných poplachov. Rozlišovali sa pritom dva rôzne stavy – prvým bolo označenie neinfikovaného súboru za podozrivý (... čo možno považovať len za malý nedostatok) a druhým bolo označenie neinfikovaného súboru na základe chybnej analýzy vykonanej AV-systémom za infikovaný (... čo žiaľ možno považovať za vážny nedostatok). Pri záverečnom hodnotení sa do úvahy brala aj celková rýchlosť AV-kontroly jednotlivých typov súborov.
Prestížne ocenenie Virus Bulletin 100 % v tomto komparatívnom teste získali teda len tie AV-systémy, ktoré boli schopné identifikovať všetky škodlivé kódy evidované v zozname PC Viruses In the Wild (5/2003) a pri kontrole čistých súborov nespôsobili vznik falošného poplachu, pri ktorom by na základe chybne vykonanej analýzy došlo z ich strany k označeniu neinfikovaného súboru za infikovaný.
Na margo týchto viac-menej všeobecných informácií už len spomeňme, že detailný popis o tom, ako prebiehajú jednotlivé testy Virus Bulletin a na čo všetko musia ich tvorcovia pri testovaní AV-systémov dbať a brať ohľad sa môžete dozvedieť (... v prípade, že ovládate angličtinu) z prvej ruky priamo tu.

V augustovom teste stanoveným kritériám vyhovelo a prestížne ocenenie Virus Bulletin 100 % získalo týchto deväť AV-systémov:

- Dr.Web32 Anti-Virus v.4.29c (Dialogue Science);
- Kaspersky Anti-Virus v.4.00.07 (Kaspersky Labs.);
- McAfee NetShield v.4.61 / 4.2.40 (Network Associates);
- NOD32 v.1.455 (Eset Software);
- Norman FireBreak v.4.60.2211 (Norman ASA);
- Norton Anti-Virus v.8.00.0.9374 (Symantec);
- Sophos Anti-Virus v.3.71 (Sophos);
- Vet Netware Anti-Virus v.10.5.8 (Computer Associates);
- VirusBuster VBShield v.1.17 (Virus Buster).

Medzi neúspešné sa tentoraz zaradili len nasledujúce dva AV-systémy:

- Command Anti-Virus v.4.70.0.20710 (Command Software);
- InoculateIT Anti-Virus v.4.5 (Computer Associates).

Na margo vyššie spomínaného testu AV-systémov by sa snáď ešte oplatilo spomenúť, že v každom smere najlepšie výsledky v oblasti detekcie i rýchlosti skenovania dosiahol, ako to už v poslednom období býva zvykom, slovenský AV-systém NOD32. Okrem neho na svoj výkon a kvality poukázali tiež ďalšie popredné svetové AV-systémy, ktorými sú jednoznačne ruský Dr.Web32 Anti-Virus či Kaspersky Anti-Virus a americký Norton Anti-Virus.

Na záver všetkým záujemcom ponúkame ešte možnosť nahliadnuť na dlhodobý vývoj úspešnosti širokej skupiny AV-systémov v rámci testov Virus Bulletin 100 % za obdobie posledných dvoch rokov. Jeho aktuálnu podobu nájdete zosumarizovanú v tabuľke, ktorá je pravidelne aktualizovaná a dostupná priamo na našich web stránkach – konkrétne v sekcii nazvanej Virus Bulletin 2003-2002.Súvisiace články:
2002-08-07 10:25:00  Virus Bulletin 100 % ... 8/2002 - Virus Bulletin
2001-09-22 09:30:00  Virus Bulletin 100 % ... 9/2001 - Virus Bulletin


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.