Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2003-08-27 09:30:00 - Martin LEPIŠ - AV programy
Avast! 4.0 pre Palm OS & Windows CE  (... beta verzia)

Význam a obľuba mobilných zariadení za posledných pár rokov výrazne stúpla, o čom jasne svedčí aj rozšírenie mobilných telefónov, organizérov a mnohých ďalších "vreckových" zariadení v našej spoločnosti. S tým tiež úzko súvisí rozširovanie možností v oblasti ich vzájomnej komunikácie a pripojenia na počítačovú sieť Internet, ktorá ako každý iste dobre vie je zdrojom nielen neobmedzených informácií, ale aj zdrojom tisícok najrôznejších a žiaľ všade prítomných škodlivých kódov. Preto, ako sa zdá, je už len otázkou relatívne krátkeho času, kedy sa mobilné zariadenia stanú pre škodlivé kódy ďalším vhodným terčom útoku. V prípade, že sa tak náhodou stane našťastie budeme na to dobre pripravení a okrem iných AV-systémov budeme môcť v boji proti nim efektívne použiť aj úplne nový, hoci ešte len vyvíjaný český AV-systém Avast! 4.0 pre Palm OS & Windows CE od AV-spoločnosti Alwil Software. Ten ako už jeho názov napovedá je určený pre nasadenie na všetkých typoch mobilných zariadení, ktorých aplikačné jadro je postavené na základoch Palm OS alebo OS MS Windows CE, vrátane SmartPhone Edition. Základnou úlohou tohto AV-systému je poskytnúť primeranú AV-ochranu všetkých vstupných i výstupných bodov daných zariadení, ktoré by mohli v budúcnosti slúžiť pre infiltráciu a rozširovanie nových škodlivých kódov.

Skôr než je možné začať používať AV-systém Avast! 4.0 pre Palm OS & Windows CE je nutné vykonať jeho jednoduchú a rýchlu inštaláciu. Pri nej je však potrebné použiť štandardné nástroje pre synchronizáciu dát medzi počítačom a vreckovým – mobilným zariadením. Celková veľkosť nainštalovaného AV-systému by podľa predbežných informácií v jeho testovacej ani finálnej verzii nemala presiahnuť 100 kB pri verzii pre Palm OS a 200 kB pri verzii pre Windows CE. Základnou a zároveň najdôležitejšou súčasťou celého tohto AV-systému je špeciálne uspôsobené a výlučne pre mobilné zariadenia navrhnuté skenovacie jadro. Vyznačuje sa malou veľkosťou i nárokmi na pamäťový priestor a vysokou rýchlosťou pri kontrole testovaných objektov. Uspôsobené je tak, aby bolo možné jeho plnohodnotné použitie (... pri zachovaní maximálneho výkonu) aj na starších zariadeniach s pomalšími procesormi. Za bežných podmienok sa dá komplexný AV-test celého mobilného zariadenia vykonať v priebehu niekoľkých sekúnd – a to aj vďaka tomu, že v databáze vírusových reťazcov sú evidované iba tie škodlivé kódy, ktoré sú schopné infikovať výlučne mobilné zariadenia. Ako tvrdia samotní tvorcovia tohto AV-systému, evidencia všetkých dnes existujúcich škodlivých kódov by výrazne zväčšila kapacitné nároky ich produktu na pamäťový priestor, pri každom teste značne predĺžila dobu jeho trvania a pri aktualizácii vyžadovala prenos väčšieho množstva dát než je tomu teraz. Ďalším dôležitým modulom AV-systému je generátor protokolov (tzv. reportov), prostredníctvom ktorého má používateľ vždy možnosť presne zistiť, ktoré objekty v jeho mobilnom zariadení nie sú a naopak sú infikované, prípadne akým konkrétnym škodlivým kódom. Jednotlivé protokoly sa dajú exportovať aj do výstupného LOG súboru. Nuž a na záver, ako každý moderný AV-systém aj tento disponuje jednoduchým aktualizačným modulom, ktorého úlohou je (... či skôr v budúcnosti bude) získavať z aktualizačného servera AV-spoločnosti vzorky nových škodlivých kódov, poprípade i nové verzie svojho vlastného výkonného kódu i pracovného prostredia.

Počiatočný vývoj a následné uvedenie AV-systému Avast! 4.0 pre Palm OS & Windows CE na softvérový trh je predbežne naplánované na jeseň tohto roka. Používateľom, ktorí by mali záujem získať viac informácií o tomto AV-systéme odporúčame navštíviť web stránky spoločnosti Alwil Software, kde môžu okrem iného nájsť aj jeho aktuálnu testovaciu – beta – verziu.Súvisiace články:
2003-05-16 09:45:00  Avast! 4.0 pre Linux - AV programy
2002-12-20 09:00:00  AVAST! 4.0 Home & Professional Edition - AV programy
2002-10-14 13:15:00  AV-Agent pre MS Systems Management Server - AV programy
2001-06-05 10:00:00  AV-systém Avast32 - ZADARMO... - AV programy


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.