Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2003-10-30 08:30:00 - Martin LEPIŠ - Novinky
CHIP CD 11/2003 & problematika bezpečnosti dát...

O tom, aké dôležité je chrániť dáta uložené v rámci počítačových systémov sa dnes hovorí takmer na každom kroku – a to najčastejšie v súvislosti s rôznymi škodlivými kódmi (... ako sú: počítačové vírusy, červy, trójske kone) i nežiadúcimi kódmi (... ako sú: dialery, adware, spyware), prípadne rozmáhajúcim sa spamom a hoaxmi. Pre bežných používateľov býva často najväčším problémom zorientovať sa v tom, ktorý bezpečnostný softvér okrem AV-systému by im mohol dopomôcť k lepšiemu zabezpečeniu ich systému ako celku. Zároveň otázkou zostáva kde daný softvér hľadať a ako ho čo najrýchlejšie dostať do počítača?! Jednoduché riešenie ponúka najnovšie číslo českého počítačového magazínu CHIP, ktoré sa prostredníctvom svojej CD prílohy venuje tentoraz o čosi obšírnejšie problematike bezpečnosti dát... .

Začnime náš prehľad najprv tým, čo môžu nájsť čitatelia časopisu CHIP v jeho tlačenej podobe. V prvom rade je to Antivírusový stĺpček, v ktorom ich pravidelne p. Baudiš (... pracovník českej AV-spoločnosti Alwil Software) informuje o udalostiach i novinkách odohrávajúcich sa na scéne škodlivých kódov za posledné obdobie. Hoci stručne, no vždy dostatočne jasne a občas aj s miernou dávkou humoru tu môžu čitatelia nájsť popísané najnovšie škodlivé kódy – vírusy, červy i trójske kone, udalosti týkajúce sa škodlivých kódov, ich charakteristiky, špecifiká šírenia sa, prejavy a pod.. Ďalším článkom venovaným už avizovanej problematike bezpečnosti dát je prehľad voľne použiteľných softvérových aplikácií rozdelených do niekoľkých skupín:

- AV-systémy určené pre všestrannú ochranu počítačových staníc;
- osobné firewally určené pre dodatočnú ochranu sieťovej komunikácie – ako smerom von, tak aj dnu;
- anti-dialery určené pre boj s nežiadúcimi aplikáciami zneužívajúcimi slabiny dial-up pripojení;
- anti-spammery určené pre boj s nevyžiadanou emailovou poštou;
- internetové čističe určené pre odstraňovanie nežiadúcich dát uložených v systéme po ukončení práce so sieťou Internet a jej vybranými službami.

Tento prehľad je doplnený o stručnú charakteristiku všetkých prezentovaných aplikácií i o informácie ako daný typ aplikácie funguje a ako, resp. podľa čoho si vybrať tú najvhodnejšiu z nich. V samostatnej recenzii je venovaná pozornosť aj programu Kerio Personal Firewall, pričom na záver je tento firewall porovnaný s podobnými voľne použiteľnými i komerčnými konkurenčnými riešeniami. Väčšina softvérových aplikácií, o ktorých je nejaká zmienka v časopise CHIP sa nachádza aj na jeho pravidelnej CD prílohe. Za všetky z nich spomeňme aspoň aplikácie ako sú: Avast! 4.1 Home Edition, Kaspersky Anti-Virus 4.5 Lite Edition, AVG 6.0 Special Edition, AntiVir 6.2 Personal Edition, NOD32 2.0 Anti-Virus (... skúšobná verzia), Norton Anti-Virus 2004 (... skúšobná verzia), Kerio Personal Firewall, Sygate Personal Firewall, Zone Alarm, DialerControl, YAW, Ad-Aware, Spybot a iné.

Na priloženom CD-čku nájdu prípadní záujemcovia navyše aj niekoľko záplat pre ich možno ešte stále deravý OS MS Windows a tiež obmedzené off-line verzie web serverov ako sú: Hoax.cz, Vírusy.sk a Viry.cz. Práve poslednému z menovaných serverov odporúčame venovať väčšiu pozornosť, nakoľko v rámci svojho obsahu má k dispozícii okrem rozsiahlejšej sady popisov počítačových vírusov a červov, aj viacero jednoúčelových AV-programov a voľne dostupnú digitálnu publikáciu (... vo formáte PDF) nazvanú "Moderní počítačová infiltrace" (... viac informácií o nej môžete nájsť v tomto článku). Táto publikácia poskytuje čitateľom komplexný náhľad na problematiku škodlivých kódov, ich delenia, šírenia, ... a rovnako aj na problematiku AV-ochrany a boja proti všetkým typom škodlivých kódov. Určite teda stojí za to prečítať si ju!

To, čo sme spomenuli vyššie je len ten najdôležitejší výber z tých informácií a aplikácií, ktoré sa nachádzajú v rámci novembrového čísla českého počítačového magazínu CHIP a taktiež v jeho prílohe (... pozostávajúcej z dvoch CD alebo z jedného DVD nosiča). Ak teda patríte k tým používateľom, ktorí by radi získali nejaký ten voľne a prakticky použiteľný bezpečnostný a AV-softvér natrvalo alebo len za účelom jeho odskúšania potom by ste určite nemali prehliadnuť – prepásť možnosť, ktorá sa Vám práve naskytá... .

Vytlačiť článok... Zdroj: CHIP.cz


Súvisiace články:
2004-07-01 14:45:00  CHIP 7/2004 & ochrana pred škodlivými, nežiadúcimi kódmi i spamom... - Novinky
2003-04-02 09:15:00  CHIP CD 4/2003 & problematika AV-bezpečnosti... - Novinky
2002-07-25 10:25:00  CHIP SPECIÁL - Jak na počítačové viry... - Novinky
2002-03-30 09:15:00  CHIP CD 4/2002 & problematika AV-bezpečnosti... - Novinky


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.