Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2004-01-21 14:45:00 - Martin LEPIŠ - AV spoločnosti
AV-spoločnosť Grisoft ponúka AVG 7.0 & Kerio Personal Firewall...

Podľa doteraz zverejnených odhadov sa škody spôsobené činnosťou škodlivých kódov za rok 2003 vyšplhali na závratných 55 miliárd amerických dolárov. Používateľov okrem klasických počítačových vírusov a emailových červov čoraz častejšie ohrozujú internetové červy a občas aj trójske kone určené pre distribúciu spamových emailových správ. Je preto určite na mieste hľadieť pri kúpe nového alebo aktualizácii starého AV-riešenia na výhody, ktoré poskytuje. Zaujímavú ponuku v tomto smere prezentovala AV-spoločnosť Grisoft, ktorá svojim zákazníkom umožňuje získať plnú verziu AV-systém AVG 7.0 a súčasne aj program Kerio Personal Firewall za zvýhodnenú cenu. Tá našťastie v tomto prípade nie je tým najdôležitejším ukazovateľom. Za ten možno skôr považovať vhodnú kombináciu relatívne nového – výkonného AV-systému a osobného firewallu.

Zabezpečiť si dnes počítač pripojený k Internetu, bez ohľadu na to, či sa nachádza doma alebo v zamestnaní nie je až taká triviálna vec. Ak v tomto smere opomenieme nastavenia bezpečnostnej politiky pri sieťových OS MS Windows a Linux zostáva nám tu ešte stále ochrana systémov pred škodlivými kódmi. Používatelia v takomto prípade siahajú po AV-systémoch dúfajúc, že je to postačujúca forma komplexného zabezpečenia ich systému. No žiaľ, nie je tomu tak a už ani nebude. Internetom sa totiž šíria stále dosť intenzívne internetové červy, ktoré hravo preniknú aj do "nezaplátaných" počítačov chránených AV-systémom. Problém je najmä v tom, že väčšine systémov chýba ochrana na úrovni prijímaných a odosielaných dát prostredníctvom siete Internet. Chýba im teda niečo ako osobný firewall, ktorý by dokázal v správny čas a na správnom mieste zablokovať nežiaducu sieťovú komunikáciu, bez ohľadu na to, či prichádza od internetového červa alebo hackera. To bol podľa všetkého jeden z mnohých podnetov pre českú AV-spoločnosť Grisoft, ktorá po dohode so spoločnosťou Kerio Technologies prináša v týchto dňoch na trh vyššie spomenutú ponuku – dve riešenia v "jednom zvýhodnenom balení" pre používateľov OS MS Windows 9x-2003.

Prvým produktom, ktorý môžu získať používatelia v rámci zvýhodnenej ponuky je český AV-systém AVG 7.0. Ten prešiel v poslednom období viacerými výraznými zmenami – spomenuté sú v tejto recenzii. Medzi jeho základné komponenty patria: kontrolné centrum, rezidentný štít, klasický skener, kontrola elektronickej pošty, vírusový trezor, manažér aktualizácií, plánovač úloh i generátor záchrannej diskety. Poskytovaný stupeň AV-ochrany pracovných staníc je relatívne dobrý a postačovať by mal všetkým skupinám používateľov.
Druhým ponúkaným produktom je Kerio Personal Firewall, ktorý má tiež za sebou nemalý proces inovácií. Používateľom poskytuje možnosť monitorovať internetovú komunikáciu a určovať, ktoré aplikácie (ne-)môžu pristupovať k počítačovej sieti. Počas práce na počítači dokáže rozpoznať požiadavky na prístup k sieti a na základe rozhodnutia používateľa prístup realizovať alebo zamietnuť. Dobrým pomocníkom je paketový filter, pomocou ktorého je možné determinovať sieťovú komunikáciu systému a jeho jednotlivých aplikácií do tých najmenších detailov. Sledovanie je doplnené o kontrolu aplikácií spúšťaných pri štarte systému i aplikácií, ktoré si ich spustenie vyžiadali. To neraz môže napomôcť pri identifikácii trójskych koňov nachádzajúcich sa v systéme. Každý útok alebo len pokus o skontaktovanie chráneného systému sa dá zaznamenať do priebežne generovaných reportov. Pri surfovaní po web stránkach sa mnohým hodí funkcia, ktorá blokuje zobrazovanie nevyžiadanej reklamy, pop-up okien a zabraňuje ukladaniu nežiaducich prvkov typu cookies na pevný disk používateľa (... túto funkciu môžu využiť len používatelia, ktorí pristupujú k Internetu priamo, t.j. nepoužívajú proxy server). Nuž a nakoniec ešte spomeňme, že používateľom dial-up liniek poskytuje Kerio Personal Firewall aj ochranu pred aplikáciami typu dialers, ktoré sa pokúšajú neoprávnene meniť telefónne číslo internetového providera.

Prípadní záujemcovia môžu nájsť detailné informácie o zvýhodnenej ponuke kombinujúcej AV-systém AVG 7.0 a Kerio Personal Firewall na web stránkach spoločnosti Grisoft, kde je vhodné venovať pozornosť najmä modelu poskytovaných licencií a technickej podpory (... jedná sa totiž o kombináciu dvoch rôznych produktov, od dvoch rôznych softvérových spoločností). Na záver ešte spomeňme, že osobný firewall od firmy Kerio Technologies je možné s obmedzenými funkciami používať aj úplne zadarmo, avšak výlučne pre nekomerčné – domáce účely.

Vytlačiť článok... Zdroj: Grisoft


Súvisiace články:
2002-07-29 10:25:00  Spolupráca spoločností Grisoft & RitLabs. - AV spoločnosti


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.