Vírusy.sk - Informačný web server (www.virusy.sk)

Novinky - PC Vírusy - AV Systémy - Virus Bulletin - Download

_Novinky__
Editoriál
Novinky

_PC Vírusy__
Popisy vírusov
Vírusový radar
Poplašné správy
Napadnutý vírusom?
Diskusia o vírusoch

_AV Systémy__
AV programy
AV spoločnosti
AV testy
Trial verzie AV
Online verzie AV
Jednoúčelové AV
Diskusia o AV

_Virus Bulletin__
Virus Bulletin
Virus Bulletin
2004-2005

_O Vírusoch__
eKonferencie
Encyklopédie
Publikácie

_Redakcia__
Kontakt
Spolupráca

_Partneri__
LTC.sk

_Spriatelené sajty__
AVIR.sk
DrWeb32.sk
AEC.sk
Grisoft.cz
BitDefender.com
Info Consult.sk

 

 
 
2001-10-24 10:00:00 - Martin LEPIŠ - AV testy
Test AV-systémov pre MS Exchange 2001 (SP1)

Nemecká spoločnosť GEGA IT-Solutions GbR a The University of Magdeburg uskutočnili počas predchádzajúceho mesiaca rozsiahly a veľmi detailný test vybranej skupiny AV-systémov určených pre tzv. groupware - emailový serverový systém MS Exchange 2001 (SP1) prevádzkovaný na OS MS Windows 2000 Server (SP2). Tak ako vždy, ani tentoraz sa v záverečnom hodnotení testu nehovorilo o žiadnom víťazovi ani porazených. Hlavným poslaním tvorcov bolo prehľadne zosumarizovať a otestovať možnosti a všestranné schopnosti jednotlivých AV-systémov vo vzťahu k ich celkovému detekčnému výkonu a zaťaženiu OS.

O prípravách, približnej forme i zúčastnených kandidátoch pre tento test sa začalo hovoriť už počas tohtoročných letných prázdnin. Ďalším dôležitým prvkom celého testu bola skutočnosť, že sa ho zúčastnili iba tie AV-systémy, ktorých výkonné skenovacie jadrá prešli v posledných mesiacoch úpravami umožňujúcimi plné využitie nového AV-štandardu VSAPI integrovaného do emailového servera spoločnosti Microsoft - MS Exchange 2001 (SP1). Práve táto inovácia dala do rúk tvorcov AV-systémov silný nástroj pre vyhľadávanie počítačových vírusov v emailových správach a ich prílohách na tej najnižšej úrovni, spolu s efektívnymi a rýchlo aplikovateľnými metódami na blokovanie vírusových incidentov a zneškodňovanie i archivovanie nájdených vírusov.

Testovanými AV-systémami tentoraz boli:

- Antigen (Sybari)
- SecuriQ (Group Technologies)
- GroupShield for MS Exchange (Network Associates)
- eTrust InoculateIT (Computer Associates)
- Panda AV for MS Exchange (Panda Software)
- ScanMail for Exchange (Trend Micro)
- Norton AV for MS Exchange (Symantec)

Pri systémoch Antigen a SecuriQ je dôležité spomenúť, že tie sa v teste objavili niekoľko krát, nakoľko sú schopné využívať skenovacie motory z rôznych AV-systémov. V prípade Antigenu sa jednalo o skenovacie motory z AV-systému: CA, Vet, NAI, Norman, Sophos a všetky súčasne. SecuriQ bol na tom o niečo horšie nakoľko dokázal využiť iba možnosti troch skenovacích motorov: Sophos, Trend Micro, Symantec a všetky súčasne. Ak v tomto ohľade uvážime celkovú silu a ochranu, ktorú dokáže poskytnúť štvorica alebo trojica simultánne pracujúcich AV-systémov je dosť málo pravdepodobné, že by sa nejakému počítačovému vírusu podarilo preniknúť bez povšimnutia a adekvátnej pozornosti cez bezpečnostné sito emailového servera.

Testovaciu množinu tvorcovia testu zostavili z približne 38 000 počítačových vírusov rozdelených do takýchto tried: boot, súborové, makro, skript vírusy a iné nebezpečné či deštruktívne kódy. Pri testovaní sa sledovali nielen údaje týkajúce sa požadovanej konfigurácie, diskovej kapacity, ale najmä reálne možnosti AV-systému, ako napr.: úspešnosť pri identifikácii/odstraňovaní vírusov, čas potrebný na prekontrolovanie množiny vybraných emailových správ a ich príloh, podpora archívov, run-time komprimátorov i OLE objektov. Nezabudlo sa ani na zhodnotenie možností on-access skenera, modulov pre zaznamenávanie vírusových incidentov a vykonávanie automatizovanej aktualizácie databázy vírusových reťazcov a množstvo ďalších dôležitých maličkostí.

Na záver neostáva nič iné ako podotknúť, že AV-testy od spoločnosti GEGA IT-Solutions GbR a The University of Magdeburg sa pomaly ale isto stávajú jediným detailne a profesionálne spracovaným materiálom (... o možnostiach AV-systémov) voľne dostupným na Internete pre širokú používateľskú verejnosť. Prípadní záujemcovia sa môžu s testom detailne oboznámiť priamo na web stránkach AV-Test.org, alebo si ich stiahnuť v podobe ZIP archívu (...kapacita súboru je približne 30 kB) na svoj lokálny počítač.


Novinka od firmy AVIR.sk !!!
Vzhľadom na neutíchajúci záujem zákazníkov o antivírusové riešenia na ochranu lokálnych sietí pred infiltráciami prichádzajúcimi prostredníctvom emailových správ vychádza firma AVIR.sk týmto požiadavkám v ústrety podpisom dohody s firmou GeCAD Software ohľadom distribúcie produktov RAV AntiVirus for MS Exchange Server (... pre OS MS Windows NT/2000 Server), resp. RAV AntiVirus for Mail Servers (... pre OS Linux, FreeBSD a OpenBSD). Bližšie podrobnosti nájdete na tejto stránke.

Vytlačiť článok... Zdroj: AV-Test.org


Súvisiace články:
2001-08-06 20:00:00  Lotus Notes/Domino & AV-systémy... - AV testy


Systémové hlásenie:
Pri generovaní stránky sa vyskytla nasledujúca chyba - nepodarilo sa nájsť požadovaný zdroj dát!

Na odstránení vzniknutého stavu sa intenzívne pracuje, skúste navštíviť naše web stránky o niečo neskôr.